30 Aralık 2016 Cuma

Süs Bitkilerini Evde Yetiştirin, Evin Havasını Temizleyin...

Merhaba herkese…

Dünkü yazımda aloe veradan bahsetmiştim. Cilt üzerindeki etkilerinden özellikle de. Bugünde sizlere evin havasını temizleyen bazı bitkilerden bahsedeceğim. Bu bitkiler NASA tarafından önerilmiş bu arada bilginize ;)


Bitkiler hem evdeki oksijen seviyesini yükseltiyor hem de havadaki toksinlerin %87’sini temizliyorlar. Ev havasındaki kirlilikleri önlemede en etkili bitkiler; eğreltiotu, sarmaşık, bal mumu, yeşil örümcek bitkisi ve papatyalar. Bu bitkiler fazla ışığa ihtiyaç duymazlar bu sebeple evin her köşesinde kullanılabilirler.

Trafiğin yoğun olduğu cadde üzerinde bir evde yaşıyor iseniz, çam ağacı çok faydalı olacaktır. Egzoz, karbondioksit ve sanayi kirliliklerine karşı aşırı duyarlıdır ve emici özelliği çok yüksektir.
Kasımpatı bitkisi, boyalardaki sağlığa zararlı maddeyi yok eder. Badana boya durumu var ise kullanabilirsiniz. Açelya bitkisi amonyak emme özelliğine sahiptir. Kurdele çiçeği, alerjen maddeleri yok eder.  Aynı zamanda karbonmonoksiti de %96 oranında yok eder. Sarmaşık, deterjan, plastik, mürekkep ve sigara dumanındaki benzen maddesini yom etmektedir.

Dracaena marginata, kaynana dili, peygamber kılıcı ve spatilyum kansere sebep olan trikloretilen maddesini inhibe etme özelliğine sahiptirler. Bu madde kanser dışında; derinize ve sinir sisteminize zararlıdır.  

En azından bir tanesini bile evinizde bulundurmanız yararınıza olacaktır. Bitkilerin etkileri saymakla bitmiyor J

Sağlıkla kalın…


6 yorum:

 1. Her an sanki yanlış bakıp öldürecekmişim gibi hissettiğim için evde bitki besleyemiyorum ama bu kadar çok yararlı olduğunu bilmiyordum, sanırım korkularımla yüzleşmeliyim 😌

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) kesinlikle :) bitkiler her anlamda yarar bize ;)

   Sil
 2. Bütün bunların haricinde de mutfakta kullanacağımız fesleğen, nane, dereotu, frenk soğanı vb bitkileri de yetiştirebiliriz keyifle.. :) Blogger Gazatesi sayesinde tanıdım bloğunuzu. İyi yayınlar, mutlu yıllar size..

  YanıtlaSil
 3. Blogger gazetesi sayesinde keşfettim blogunuzu. İyi ki de uğramışım. Önerileriniz doğrultusunda birkaç süs bitkisi edinmeye karar verdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy çok mutlu oldum :) hoşgeldiniz o halde :)

   Sil