27 Aralık 2016 Salı

Protein Tozları mı Uzak Durun!...

Herkese merhaba…

Haydi, bugünde spor yapanların, özellikle de erkeklerin kullandıkları protein tozlarından bahsedelim J

Protein tozları, kas gücünü arttırarak aynı zamanda kas görüntüsünü de değiştirerek bireylere olumlu bir şeymiş gibi düşündürülen ürünlerdir. İnsanlar ne kadar fazla protein tüketilirlerse, o kadar sağlıklı olabileceklerine inanıyorlar. Halbuki, bu ürünlerin zararlarını bilseler tüketebileceklerine inanmıyorum.

Gelelim zararlarına; kemik zayıflığı bunlardan ilki. Osteoporoz dediğimiz olay aslında fazla protein tüketimine de bağlıdır. Sebebi, fazla protein kanınızın daha asidik olmasına neden olur ve vücutta bunu düzenlemek için, nötralize etmek amacı ile fazla kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır. Sonuç tabii kemik zayıflığı ve hatta kırılması bile olabilir.

Bir diğer zararı; keton birikimi. Çok fazla protein tüketirseniz ve bunun yanında az karbonhidrat alırsanız, vücut enerji üretmek adına depoladığı yağları kullanmaya başlar. Bu durumda karaciğer ve böbrekte aşırı baskıya sebep olur. Keton birikimi başlar ve aynı zamanda enerji metabolizmanız bozulur.

Böbrek yetmezliğine de sebep olabiliyor. Çünkü böbreklerimiz protein miktarını düzenleme görevini de üstleniyor. Protein fazla ise böbrek metabolize etmek adına çok fazla yüklenilmiş oluyor. Sonuçta böbrek yetmezliği oluşabiliyor.

Karaciğer hasarı, kalp hastalıkları, sindirim problemleri, ilaçların etkisini azaltma, zararlı metaller içermesi (minimum bir tane civa, kadmiyum veya arsenik) diğer olumsuz etkileridir.

Yok ben yine de illa kullanacağım diyorsanız, bir doktora danışarak ne kadar protein almanız gerektiğini bilin ve o dozda kullanın. Ama yine de bence gıda ile almak daha sağlıklı J

Sağlıkla kalın…


12 yorum:

 1. Bayada zararlıymış aslında teşekkürler bilgi için canım😊

  YanıtlaSil
 2. Benim eşim spora gittiği için protein tozu içiyor malesef, her gün yumurtadan etten 3 öğün protein alsada yeterli olmuyor deyip protein tozu içiyor. Şuan okuyunca çok mutsuz oldum 😞😞 Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim 👍🏼

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah kullanmaz artık eşiniz... çok teşekkür ederim yorum için :)

   Sil
 3. Neyse ki protein tozu hiç kullanmadım... Güzel bilgiler... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Erkekler daha çok kullanıyor.Bu kadar zararı olduğunu bilse kullanırlar mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sormayın ya. bence devam ederler yine de maalesef :(

   Sil
 5. Ya hiç sevmem böyle şeyleri. Benim sağlık anlayışım hep doğal olanı tüketmeye çalış, evinde yap ye... Çok sağ olun neler öğrendim yine :)) Sevgiler :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh en güzelii keşke herkes sizin gibi yapsa 🙈 Teşekkürlerr 😊😊

   Sil