9 Aralık 2016 Cuma

Glikoz Şurubu Zararları...

Merhabalar…
Bugün yine önemli bir konu paylaşacağım… Günlük hayatta sürekli tüketilen ambalajlı atıştırmalıklarda, bazı gazsız içeceklerde bolca bulunan glikoz şurubundan bahsedeceğim.


Diğer adı mısır şurubu olan bu şeker, mısır nişastasından elde ediliyor. Gıdalarda kullanılmasının ilk nedeni diğer şekerlerden daha tatlı olması ve daha ucuz olması. Ama o kadar zararlı ki…
Vücuda gıda yolu ile girdiğinde ilk olarak şeker dengenizi bildiğiniz alt üst ediyor. Hormonal düzenini yüksek ölçüde bozuyor. Fazla östrojen salgılanmasına neden oluyor. Ve en kötüsü uzun vadede kansere sebep oluyor. Bu kanıtlanmış artık. Birçok makalede bulunmaktadır. Sebebi ise; kanserli hücreleri besliyor. Yani onların yemeği gibi düşünebilirsiniz. Haliyle kanserli hücre sayısı arttıkça bu hastalık kaçınılmaz oluyor.

Yine makalelerde mevcut olan etkisi ise, karaciğer büyütücü etki. Bu da kanıtlanmıştır. E haliyle kilo alımına sebep oluyor. Bize yararlı olan birçok mineralin emilimini azaltıyor.

Bu şekeri içeren bir gıda tükettiğinizde, daha fazla aç hissedeceksiniz kendinizi. Bunun sebebi de kan şekerinizi düşürmesi. Malum açlık hissi beynimizin kan şekerini düştüğünü fark edip bizi uyarması ile oluyor.

Aman diyeyim, alacağınız ürün ne olursa olsun eğer paketin üzerinde, içindekiler kısmında glikoz şurubu, fruktoz şurubu yazıyor ise uzak durun. Ne olur tüketmeyin... Sağlık her şeyden önemli…

Sevgiyle kalın…

10 yorum:

 1. Yazının can kulağı ile dinlenen şeyler gibi okunmasını ve tembihinizin titizlikle tutulmasını nasıl isterim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ama :) Keşke çok fazla kişiye hitap edebilsek... az insan da okusa, neresinden dönülse kardır ;)

   Sil
 2. Çok önemli gerçekten.Bu konuda yeterince bilgi sahibi değiliz ne yazık ki...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. İçindekiler kısmına bakma huyumuz pek yok maalesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru söylüyorsunuz maalesef bir çok insan önemsemiyor :(

   Sil
 4. bu yazılarını çok seviyorumm.. dikkat edeceğim artıkk ;)

  YanıtlaSil
 5. ay sağol yaaaaa vallaaaa :)

  YanıtlaSil