14 Aralık 2016 Çarşamba

Beta-karoten'in Önemi...

Selam…
Bugün size beta-karotenden bahsedeceğim. Bizim için öyle önemli ki! Neden mi? Haydi değinelim JBeta-karoten vücudumuzdaki A vitaminin öncü maddesidir. Bu özelliğinden dolayı buna provitamin denir. Karaciğerimizde depolanır ve vücudumuz ne zaman A vitaminine ihtiyaç duyarsa; Beta-karoten A vitaminine dönüşür.

Aslında birçok bunun gibi karotenoidler vardır fakat çoğu A vitaminine dönüşmez. Çok güçlü bir antioksidandır. Yani vücudumuzda istenmeyen maddeler ile savaşır. Haliyle kanser riskimiz var ise azalır. Kalp-damar problemlerine tam bir ilaçtır.

Karaciğerde A vitaminine dönüştükten sonra, gözdeki retina tabasına yerleşir. Amaç, geceleri görmemizi sağlayan rodopsine pigmentine dönüşmek. E bizde bu sayede az ışıklı olan ortamlarda daha rahat görürüz.

Hangi gıdalarda var derseniz; yeşil yapraklı olan sebzelerde bolca var. Ama taze, çiğ olarak tüketmek gerekir. Örneğin; ıspanaktaki beta-karoten eğer ıspanağı haşlayıp yemek yaptıysanız içerisinden uçup gidiyor. Çünkü beta-karotenler 40°C nin üzerinde ölür. Yemek pişirirken ocak ısısı 100°C olduğundan çiğ yemek gerekli.

Vitiligo hastalarının bolca tüketmesi gerekir. Vitiligo bir pigment sorunu olduğundan beta-karoten en iyi ilacıdır.  Sigara içenlerin tüketmemesi gerektiği ve akciğer kanserine zemin oluşturduğu söylentileri var fakat belirtilmeyen nokta yapay olan beta-karoten için geçerli olduğu. Doğal olarak alınan beta-karoten asla böyle bir şeye sebep olmaz.

Bu arada sürekli dile getirilen havuçta beta-karoten var cümlesi de yanlış. Havuçtaki luteindir. Beta-karoten değil. J ikisi farklı karotenoidlerdir.


Sağlıklı kalın…

8 yorum:

  1. Faydalı bilgilerden dolayı teşekkürler :)51. takipçinim iade-i ziyarete beklerim :) sevgilerle

    YanıtlaSil
  2. Iade i ziyarete geldim. Saglikli bilgiler tam bana göre 😊

    YanıtlaSil
  3. son yazımdaki mimi yapsanaaaaa :)

    YanıtlaSil