27 Nisan 2017 Perşembe

Kullandığınız İlaçlara ve Tükettiğiniz Gıdalara Dikkat Edin...

Herkese selam…

Bugün yine birazcık dikkat etmemiz gereken bir konuya değinmek istedim J Sizlerin de bildiği gibi bazı ilaçları ve gıdaları birlikte tüketmemiz gereklidir. Ama tabii buna pek dikkat etmeyiz oysa önem verilmesi gerekli bir konu. Şimdi bir bakalım;Astım, bronşit ve diğer akciğer hastalıklarının tedavisi için kullanılan ilaçları kafein ile birlikte tüketmemeniz gereklidir. Çünkü kafein bu ilaçların içerisindeki maddelerin (teofilin) toksisitesini arttırır.

Kalp ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçları, potasyum içeren yiyecekler ile birlikte tüketmemeniz gereklidir. Çünkü bu ilaçlar zaten kanınızdaki potasyum değerini arttırır. Fazla potasyumda, kalp ritmi bozukluğuna (Potasyum Deyip Geçmeyin), nefes darlığına neden olur.

Kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçları ise meyan kökünden uzak durarak almanız gerekir. İkisi bir arada vücuda alındığında kalp ritminde sorunlara neden olur hatta kalbiniz durabilir de. Meyan kökü ise pastalarda, şekerlemelerde ve birada bulunmaktadır.

Kötü kolesterolünüzü  (LDL) düşürmek için ilaç kullanıyorsanız turunçgillerden (özellikle de greyfurt) uzak durmalısınız. Çünkü bu meyveler aşırı doz etkisi yaratarak 1 tane tableti bile 20 tablet içmişsiniz etkisine neden olur.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız (pıhtı önlemek amaçlı), sarımsak, kızılcık, zencefil, acı biber, tarçın, zerdaçal gibi baharatları sınırlı tüketmelisiniz. Bu baharatlar ilacın içindeki madde ile (varfarin) bir araya geldiğinde daha fazla kan sulandırıcı etkisi olacaktır.

Tiroid hormonu ilacı kullanmak zorunda iseniz; soya, kestane ve lif tüketiminize dikkat etmelisiniz. Çünkü üçlü ilacın emilimini azaltır.

Antibiyotik içiyorsanız (ki zorunlu değilse uzak durun derim), kalsiyum aldığınızda ilacın etkisinde ani düşüşler olur. Süt ve süt ürünleri en güzel örneğidir.

Ağrı kesici aldığınızda (ibuprofen içerenler için), meşrubatlardan uzak kalmalısınız. Sebebi; asitli içeceklerdeki karbondioksit ve asit ilacın emilimini arttırır ve böylece ilacın dozu değişmiş olur. Hal böyle olunca toksisitesi artar bu durumda da böbrekleriniz zarar görmüş olur.

Son olarak antideprasan ilacı kullanıyorsanız; eski kaşar, kurutulmuş etler, konserve et ve balıktan mümkün olduğu kadar uzak kalmalısınız. Sebebi bu gıdalardaki tiramin maddesi antideprasanlar ile tansiyonda kritik yükselmeye sebep olabilir.

Aman diyorum kullandığınız ilaçlara her zaman dikkat edin. Yanında yemiş olduğunuz gıdalar ile vücudunuzda çok farklı etkiler yapabiliyorlar. Yine söylüyorum sağlık her şeyden önemli ;)

Görüşmek üzere…


12 yorum:

 1. Çok güzel,i herkesin yararlanacaüğı ve bilmesi gereken bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. Bu vesile ben de aklıma gelen iki şeyi yazsam.... :)

  Greyfurt ile herhangi bir ilaç alınmamalıymış. Karaciğer için tehlikeliymiş.

  Bir de yeni öğrendim. Kadınlar kalsiyum alırlar malum. Kemikler için. Ayrıca D vitamini de toplumumuzda hep eksik olduğundan ondan da alıyorlar. Kalsiyum ve D vitamini birlikte alınırsa kadınlarda kalp krizine neden oluyormuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) süper oldu iki şey daha öğrendik ;)

   Sil
 2. saool lazım olanlara söleriiz :)

  YanıtlaSil
 3. Allaha şükürler olsun önemli bir sağlık sorunum yok ve çok çok gerekli olmadıkça ilaç kullanmamaya dikkat ediyorum.Ama bu bahsettiklerin ciddi hastalıkların ilaçları.Allah yine de kullanmayı nasip etmesin inşallah.Bilgilendirici yazı için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. Bilgilendirdiğin için saol :D Son olarak akşam yatmadan önce yemek yemeyin :)

  YanıtlaSil
 5. Bilgi için teşekkürler 😘

  YanıtlaSil
 6. Reçetesiz ilaç kullanmamak çok önemli. Lisedeyken bir öğretmenim vardı, sol gözünde yüzde elli görme kaybı çıkıverdi bir anda. Sonraları öğrenmiş sebebi kullandığı doktorun vermediği antibiyotikler, ilaçlardan kaynaklıymış.. Çok güzel ve dolu dolu bir yazı olmuş, bilgiler teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle katılıyorum 👍🏻 Asıl ben teşekkür ederim 😊😊

   Sil