29 Ocak 2017 Pazar

Krem ve Pomad Arasındaki Farklar...

Selam....
Biraz farklı bir konu ile buradayım yine :) Cilt problemlerinizde hangisini kullanıyorsunuz? Krem mi, pomad mı? Aslında işlevleri farklı. Peki farkları ne bakalım şimdi :)


Tıpta bütün ilaçların kullanım alanına göre farklı formları bulunuyor. Deri hastalıklarında kullanılan ilaçların üzerlerinde krem veya pomad yazılarını görüyorsunuzdur. Pomad aynı zamanda merhemdir. Bazen ikisi farklı olarak algılanır ama aslında aynı şey :)

İlacın krem formu, eğer ciltteki hastalığın deri alt tabakalarına kadar geçmemişse yani sadece derinin üst tabakasında ise kullanılır. Çünkü krem formundaki ilaç, cildin alt tabakalarına kadar emilip etki gösteremez. Sadece üst tabakasında tedaviye yardımcı olur. Su içerikleri pomadlara göre daha fazladır.

İlacın pomad formu ise cilt hastalığının derinin alt tabakalarında olması durumunda kullanılır. Yani cildin alt tabakalarına kadar emilerek tedaviyi sağlar. Kremlere göre daha koyu ve daha yağlıdır. Deride kalma süresi daha uzundur çünkü su ile sürülen bölgeden uzaklaştırılamaz. İnatçı, kronik  ve kuru lezyonlarda kullanılır. Örneğin; kronik egzama gibi.

Ayrıca, kullanacağınız pomad ya da krem kortizol içerikli ise üst üste 3 gün kullandıktan sonra mutlaka 3 gün ara verin ve sonrasında tedavinizi tamamlayın. Dermatoloji doktorları zaten bilgisini veriyor. Ama dikkat etmeyenler var maalesef. Dikkatinize :)

Sağlıkla kalın…

6 yorum:

 1. çok güzel bir yazı olmuş arasındaki farkı bilmiyordum :) şimdi öğrenmiş oldum ellerinize sağlık sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ediyorum. Ne mutlu bana o zaman 😊😊

   Sil
 2. kortizonlu ilaçlar gerçekten bilinçli kullanılması lazım. krem bile olsa yararı oldugu kadar zararı da çok fazla

  YanıtlaSil
 3. Ben de tam bilmiyormuşum farkını teşekkürler:)

  YanıtlaSil