16 Ocak 2017 Pazartesi

Damacana Sular Hakkında...

Merhabalar...

Bugün herkesin ilgini çeken bir konudan bahsetmek istedim yine. Damacana sular...


İçerisinde birçok bakteri barındırıyor maalesef :( Ülkemizde çok fazla hijyene önem verilmiyor özellikle de sularda. E haliyle bakterilerin etkisi ile; ishal, kusma hatta kansere kadar yol alan bir hastalık topluluğu bizi bekliyor oluyor.

Plastik ambalajlı ürünlerin alt kısmında üçgen içerisinde rakamlar vardır. Hepsinin anlamı var tabii. Eğer 3,6 ve 7 rakamları yazıyorsa o plastik gıda ve içecekler için güvensiz demektir. 1, 2, 4 ve 5 ise biraz daha güvenlidir. Dikkat ederseniz birçok damacana da 7 rakamı bulunur. Bu da polikarbonat demektir. Yani güvensizdir.  Pet plastik şişelerde ise genelde 1 numara yazar.

Biliyorsunuzdur, damacanalar temizlenirken, dolum yapılmadan önce dört ayrı iç temizlik işleminden geçer. İç yıkamada; deterjanlı, sıcak ve dezenfektanlı suyla yıkanır. Tabiki de problem son yıkamada yeteri kadar su kullanılmamasından kaynaklanır. Haliyle deterjan ve dezenfektan içerinde kalır.

Damacanaların 14 derecede muhafaza edilmesi gerekirken; yaz aylarını bir düşünün derim :)

En sağlıklısı cam diyorum. Başka da bir şey demiyorum :)

Sağlıkla kalın...

8 yorum:

 1. Cam şişelerde plastik damacanalar kadar pratik olmuyor malesef. Bende bir süredir su filtresi mi kullansam diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. plastik küçük şişeler almaya başladım, geri dönüşüme veriyorum biriktirip. nedense o damacana da daha sağlıklı geliyor. en azından tek kullanımlık ve ikisi de plastik

  YanıtlaSil
 3. Yenə çox fayfalı bilgilər. Həmən bizim evdəki damacanın altına baxım gərək. Rəqəmləri ilk dəfə duydum. Gözəl bilgilər üçün çooox təşəkkürlər.

  YanıtlaSil
 4. Çok haklısınız, cam sağlıktır diye boşuna dememişler. Sevgiler :))

  YanıtlaSil