8 Aralık 2016 Perşembe

Saç Dökülmesi ve Biyotin...

Selam…

Bugünkü yazımda sizlere saç dökülmesinden bahsedeceğim…


Bu sorun maalesef insanların büyük bir kısmında var. Özellikle de bayanlarda daha fazla. Dökülmelerin altında birçok sebep olabilir. Mevsimsel etkenler ve stres en başında geliyor. Eğer saçınızı ellediğinizde elinize 5 telden fazla dökülen saç geliyor ise yoğun saç dökülmesi var demektir.
Saç dökülmeniz eğer yoğun ise öncelikle bir doktora gitmekte fayda var. Doktorunuz eğer önemsiz görüp mevsimsel vb. sebepten der ise o zaman kullandığınız şampuana ve günlük tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekir.

Biyotin (H vitamini) ağırlıklı gıdalar tüketmekte büyük fayda var. Bu vitamin suda çözünüyor ve vücutta depolanmıyor. Bu sebeple dışarıdan gıda ile sürekli almakta fayda var. Hangi gıdalarda var derseniz; bunların en başında yumurta geliyor. Daha sonra en fazla da yer fıstığında bulunuyor.
Peki diyelim ki bunları zaten tüketiyorsunuz ama saç dökülmeniz yine çok yoğun. O halde doktorunuz size çok yüksek ihtimal biyotin takviyesi verecektir. 2-3 aylık bir tedavi sonucunda dökülmeniz neredeyse tamamen bitecektir emin olabilirsiniz.

Saç dökülmesini psikolojik sorun haline getirmeye gerçekten gerek yok. Tedavisi olan ve önlemi de alınabilecek bir şey. Eğer sizde de var ise doktorunuza uğramayı unutmayın J


Sevgiler…

14 yorum:

 1. çok dökülüyor benim bu ara fıstık yiyeyim bari..

  YanıtlaSil
 2. faydalı blog yine faydalı :)

  YanıtlaSil
 3. Saç dökülme sorunu çoğumuzun ortak sorunu.Paylaşım için teşekkürler.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. ben teşekkür ederim asıl :)

   Sil
 4. Faydalı bilgiler... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. benim çocuklşuktan beri dökülen saçlarım çıldırtıyor resmen. hatta küçükken kanser olduğumu sanırdım :( o kadar çok dökülürdü ki..

  YanıtlaSil
 6. Güzel ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu izlemeye alırsanız sevinirim... https://hastaliktakip.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederimm. geliyorum hemen :)

   Sil
 7. Yine faydalı bilgiler aktarmışsınız. teşekkürler.

  YanıtlaSil