21 Aralık 2016 Çarşamba

Hafızanıza İyi Gelen Baharatlar...

Merhaba…

Bugünde beynimize etkisi yüksek olan, iyi gelen baharatlardan bahsedelim…Beynimizin sağlıklı nöronlar üretebilmesi için, nöron uçlarını canlı tutabilmesi için birçok akademik makale artık yediklerimizin bağlantılı olduğunu kanıtladı. Eğer hafızanız kötü ise yediğiniz gıdalar ile daha iyi bir hale gelebilirsiniz. Baharatlarda antimikrobiyal özellikleri ile hem sizi hastalıklardan korurken hem de bakın beyninize yararları nasıl?

İlk baharat safran. Önce depresyon ile savaşıyor ve öğrenme ile hafıza yetilerinizi de geliştiriyor. Yemeklerinize eklemeyi unutmayın J

Diğeri zerdaçal. Hindistan kökenli bir baharat ve kendisine sarı rengini veren madde kurkumindir. Bu madde antioksidan özellik göstererek enzimleri aktive ediyor. Beynimize etkisi tabii yüksek. Ayrıca iltihap önleyici etkisi ile kanser ve doku sertleşmesi ile de mücadele ediyor.

Bir diğer baharat ise tarçın. İçeriğini bırakın kokusu bile zihninizi açıyor aslında J Hatta tarçınlı sakızlar bile hafızanızı, dikkatinizi ve odaklanmanızı geliştiriyor. Beyin dışında tarçın, şekerinizi düzenleyip kan ve lenf kanseri hücrelerinizin oluşmamasına yardımcı oluyor. Antimikrobik özellikleri ile de enfeksiyon oluşumuna engel oluyor.

Son olarak ise adaçayından bahsedeceğim. İçerişindeki maddeler Alzheimer hastalığında kullanılan ilaçların içeriği ile aynı. Sadece 50 mikrolitre kadar adaçayı yağı bile hafıza gelişiminize aşırı iyi derecede yardımcı oluyor. Aynı zamanda bildiğiniz gibi kuvvetli bir antioksidan ve iltihap önleyicidir.

Bu baharatları bence hayatınızdan eksik etmeyin. Aslında çoğu insan zaten tüketiyor. Ama yine de daha fazla özen gösterip, dikkat ederek kullanmaya devam edelim J


Sağlıkla kalın….

14 yorum:

 1. Biraz daha ağırlık vereyim baharatlara... Kaleminize sağlık. Faydalı oldu kendi adıma... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Dikkate alacağım tavsiyelerinizi teşekkürler :))
  Safran hiç kullanmıyoruz açıkçası, kullanmalıyız demek ki :)))
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. Zencefili de duydum. Özellkikle bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile birlikte bir tutam zencefil her gün alındığında alzheimer hastaları için de şifa oluyormuş. Tabiatın içinde yaratılmış her şeyde çareler gizli. Elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay evet aslında nasıl faydalılar :) teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Tarçın hariç diğerlerini kullanmadığım için şuan utanmış olabilirim :( Teşekkür ederim çok yararlı bir yazı olmuş gerçekten :) Blogunuzu yeni keşfettim bende beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim :) hoşgeldiniz ve bende geliyorum hemen :)

   Sil
 5. Tam benlikmis bu ortamı sevdimm :D

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel bilgiler Emeğine sağlık ... tarçını çok severim :) Sevgiler

  YanıtlaSil